+421 (0)905 342261
 
DHCajlane

História

História  dychovej hudby v Pezinku

1874 - 1945
Dychová hudba v Pezinku vznikla popri spevokole a pri Dobrovoľnom hasičskom zbore v roku 1874. Často vyhrávala na úspešných majálesoch, báloch a manifestáciách vedená Štefanom Baránkom. Takto žila a prežívala až do 1.svetovej vojny. Kultúru v oblasti hudby Pezinčanom šírila dychovka i medzi vojnovým obdobím.

1945 - 1963
V 50-tych rokoch vznikla veľká mestská dychová hudba v Pezinku pod vedením pána Ľudovíta Horvátha, ktorému pomáhal vdp.dekan Krištúfek, miestny farár, ktorý zakúpil staršie dychové nástroje z  vojenskej dychovej hudby z Trenčína a dal ich na cirkevné náklady opraviť. Po ňom pokračoval p.Bacigál, miestny organista. Vtedy mala dychová hudba cca 50 členov.

1963 - 1991
Po niekoľkých rokoch prevzal kapelníctvo p.Karok Somík. V 70-tych rokoch prevzal dirigentskú paličku p.Ľudovít Hanúsek, ktorý bol až do skončenia fungovania veľkej mestskej dychovky.To sa písal už rok 1988. V 70-tych rokoch sa dychová hudba doplnila mladými muzikantami, ako boli chlapci Féderovci a Mlynkovci, Biznár, Šafár pod vedením Lajka Hanúska, ktorá bola v tej dobe jedna z najlepších v celom západoslovenskom kraji. V roku 1983 vzniká DH Pezinčanka zložená z členov mestskej DH.

1991 - 2013
V roku 1991 /13.8./ vzniká v našom meste popri DH Pezinčanka a Grinavanka ďalšia dychová hudba - Cajlané s kapelníkom Františkom Féderom.
Počas 22 rokov existencie sa vystriedalo viac umeleckých vedúcich ako boli
p. Machajdík, M. Bakša, V. Katrinec, Pavol Vido a Martin Mlynek. DH Cajlané bola viackrát odmenená rôznymi oceneniami a v rodine dychovkárov je považovaná za jednu z najlepších v Bratislavskom kraji. V roku 1995 vzniká ako prvý na Slovensku FANKLUB DH CAJLANÉ. Od roku 2000 sa dychová hudba transformovala na Spolok dychová hudba Cajlané. Predsedom Spolku DH Cajlané je František Féder. Spolok DH Cajlané je členom Združenia dychových hudieb Slovenska a členom Klubu přátel dechovky na Morave.
 
Kto sme: Občianske združenie so samostatným subjektom.

     Našim hlavným cieľom je prezentovať a rozvíjať národnú hudobnú tradíciu a prehlbovať tvorivé schopnosti autorov skladieb dychovej hudby, výkonných umelcov. Napĺňať hrdosť na našu ľudovú kultúru a hudobné umenie, viesť mladú generáciu ku skutočným hodnotám našej hudobnej kultúry, podporovať a šíriť nové piesne nášho regiónu, prezentovať umeleckú úroveň a výsledky činnosti malých dychových hudieb. Rozvíjanie stykov v profesnej obci priaznivcov dychovej hudby na Slovensku, ale aj výmena skúseností v tomto žánri s okolitými krajinami.

 
Copyright (c)2016 Spolok dychová hudba CAJLANÉ                                                                                                                                                                                           admin